آخرین خبرها
درباره ی تحصیلات در فیلیپین

درباره ی تحصیلات در فیلیپین

تحصیلات در فیلیپین

اکثر دانشگاه‌های کشور فیلیپپین مورد تأیید تمامی کشورهای دنیا هستند و با توجه به اینکه کلیه دانشگاه‌های این کشور توسط آمریکا‌ و اسپانیا تا‌سیس شده اند و تاریخی‌ قدیمی‌ دارند، اکثرا مورد تأیید تمام کشورهای اروپایی و آمریکا هم میباشند.

زبان تحصیل در فیلیپین فقط انگلیسی‌ است و حتی مردم بومی این کشور مجبورند با زبان انگلیسی‌ تحصیل کنند. تقریبا در سرتاسر این کشور هیچ دانشگاهی وجود ندارد که به زبان فیلیپینی (تگلگ) تدریس کند. از سوی دیدار در هیچ دانشگاهی شما مجبور نخواهید بود درسی‌ را تحت عنوان فراگیریه زبان فیلیپینی بگذرانید، چرا که چنین درسی‌ اصلا وجود ندارد که این در مقایسه با کشورهای روسی زبان شوروی سابق که حتما زبان ملی‌ خود را در کنار زبان روسی تحت عنوان یکی‌ از دروس به شما تحمیل میکنند، یک حسن بسیار مفید است

چنانچه در زبان انگلیسی (خوندان،نوشتن و یا صحبت کردن) ضعیف باشید، می توانید از دانشگاه خود درخواست کنید که برای شما یک دورهٔ زبان همراه با دیگر دروس ترم تحصیلی‌ شما قرار دهد. دقت داشته باشید که این در زبان همزمان با دیگر دروس شما خواهد بود و لذا از تحصیل شما جلوگیری نمی کند.

فیلیپین یک کشور ارزان است و هزینه آن در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا بسیار ارزان‌تر است. دانشگاه‌های این کشور از استاندارد جهانی‌ بسیار بالایی برخوردارند و حتی برخی‌ از آنها مشهوریت جهانی‌ دارند.تقریبا ۹۵% مردم فیلیپین به زبان انگلیسی‌ اشنا .با توجه به اینکه سیستم تحصیلی‌ در کشور فیلیپین کاملا منطبق و کپی‌ برداری شده از سیستم تحصیلی‌-یه کشور امریکایست و این بخاطر نظام سیاسی این کشور است، شما میتوانید به راحتی‌ پس از پایان تحصیل خود به کشورهای دیگر مهاجرت کرده و ادامه تحصیل دهید یا آغاز به کار کنید.
تحصیل بصورت ترمی ‌واحدی می‌باشد و نه سالی‌ – واحدی.
تمام دانشگاه‌های این کشور به روز می باشند و از آخرین متد تحصیلی کشور آمریکا‌ تابعییت می کنند.

دانشگاههای فیلیپین از نظر علمی در سطح كاملا مناسبی قرار دارند و مدارك دانشگاههای دانشگاهی آن در تمامی دنیا قابل ارزیابی است و نیز بسیاری از سیستم آموزشی  آن همتراز دانشگاههای كشور های پیشرفته جهان میباشند فیلیپین سیستم آمریکایی می باشد دانشگاههای فیلیپین از نظر وزارت بهداشت و وزارت علوم کاملاً مورد تأئید می باشد.

 

مزایای تحصیل در دانشگاههای فیلیپین:

۱) تحصیل به زبان انگلیسی
۲) بدون نیاز به مدرك زبان IELTS/TOEFL )كالج زبان انگلیسی در كنار شركت در كلاس های دانشگاه برای دانشجویان با سطح زبان ضعیف برگزار می شود
۳) ارزان بودن و كم بودن شهریه دانشگاه و هزینه زندگی (دانشگاههای فیلیپین در رشته های خلبانی وگروههای پزشكی دندانپزشكی جزء ارزانترین دانشگاههای دنیا محسوب می شوند
۴) تحصیل در دانشگا های مورد تایید وزارت بهداشت گروه پزشكی – دندانپزشكی – داروسازی
۵) تحصیل در دانشگاه های مورد تایید وزارت علومكلیه رشته های پیرا پزشكی ، مهندسی ، علوم پایه ، علوم انسانی و هنر ، دبیرستان ، پیش دانشگاهی ، لیسانس،فوق لیسانس و دكترا
۶) سیستم تحصیلی دانشگاه های فیلیپین بر اساس سیستم تحصیلی آمریكایی است.
 فیلیپین ۲۶ دانشگاه مورد تائید وزارت علوم ایران دارد (کارشناسی و کارشناسی ارشد و ۲۰ تااز آنها تا مقطع دکترا مورد تائید است.

برای تحصیل در فیلیپین نیاز به مدرک زبان نیست.

 دیپلمه های فنی و دیپلمه های ۱۱ ساله  ۱ سال دوره پیش دانشگاهی همزمان با تحصیل در کالج در سفارت ایران می گذرانند.

رشته‌های مهندسی‌ و علوم پایه کشور فیلیپین :

تقریبا اکثر دانشگاه‌های معتبر و صاحب تاریخ کشور فیلیپین توسط اسپانیا و آمریکا‌ ساخته و تاسیس شده اند و رشته های مهندسی‌ و علوم پایه را نیز تدریس میکنند.
می‌توان گفت تقریبا ۹۰% این دانشگاه‌ها مورد تأیید کشور آمریکا‌ و وزارت علوم ایران هستند.

امکان ادامه تحصیل در تمام رشتهای مهندسی‌ و علوم پایه تا مقطع‌ دکترا  وجود دارد.
در هرکجای دنیا که تحصیل می‌کنید می توانید جهت انتقالی و یا ادامه تحصیل در فیلیپین اقدام کنید.. بسیاری از دانشگاه‌های فیلیپین شعبه‌های مستقیم کشور آمریکا‌ می باشند.

 

رشته‌های پزشکی‌ و دندانپزشکی فیلیپین‌:

دندانپزشکی‌ فیلیپین:

اکثر دانشجویان فیلیپین میروند رشتهٔ دندانپزشکی‌ را جهت تحصیل انتخاب میکنند، بطوریکه این رشته بیشترین آمار دانشجویان خارجی‌ را در فیلیپین از آن خود کرده است.
مزیت دیگری که برای اکثر دانشجویان بسیار مهم است این است که تحصیل در این رشته بصورت ترمی‌واحدی است و نه سالی‌ واحدی و این باعث می شود که دانشجویان همانند دیگر کشورهای بلوک شرق بخاطر یک درس که افتاده اند، یکسال عقب نیفتند.
نظام تحصیلی‌ رشتهٔ دندانپزشکی‌ در فیلیپین و واحد‌هایی‌ که تدریس میشوند کاملا مورد پذیرش تمام کشورهای دنیا است.
طول در دندانپزشکی‌ در فیلیپین ۶ سال است که از ۳ دورهٔ دوساله تشکیل شده است. پس از گذراندن در دوساله بدون نیاز به هرگونه امتحان ورودی شما وارد مرحله بد می شوید. در دوساله اول شما با علوم پایه و مبانی بیولوژی و میکروبیولوژی اشنا می شوید. در دوساله دوم کم کم وارد مرحله کار عملی‌ و مریض مصنوعی میشوید و طریقه ساختن دندان مصنوعی و کار بر روی آن را همراه با کلیه مبانی تعمیم‌ی افته ‌اریک دندانپزشکی‌ می‌‌آموزید. و بالاخره در دوساله آخر شما وارد مرحله کلینیک میشوید کا با مرزی واقعی سرو کار خواهید.
بطور کلی‌ رشتهٔ دندانپزشکی‌ برخلاف رشتهٔ پزشکی‌ یک رشتهٔ پیوسته است و شما با دیپلم دبیرستان و یا مدرک پیش دانشگاهی میتواید مستقیماً وارد این رشته شوید.
امکان ادامه تحصیل در تمام رشتهای تخصصی دندانپزشکی‌ در فیلیپین وجود دارد .

 

پزشکی فیلیپین‌:

رشته پزشکی‌ در فیلیپین چه در مقطع‌ عمومی‌ و چه در مقطع‌ تخصصی کاملا منطبق و کپی‌ برداری شده از نظام پزشکی‌ کشور امریکایست.
برخلاف کشور هندوستان که معمولا هزینه تحصیل کل چند سال را یکبار از دانشجویان دریافت می‌کند و حتی در صورت انصراف دانشجو آن را باز پس نمیدهد، در فیلیپین شما هزینه تحصیل هر سال را در ابتدای همان سال بصورت جداگانه پرداخت می‌کنید و تا ۱۵ روز درصورت انصراف قادر خواهید بود که مبلغ پرداختی را پس بگیرید.
رشتهٔ پزشکی‌ در فیلیپین همانند کشورهای آمریکا‌ و کانادا بصورت پیوسته نیست و شما برای ورود به این رشته نیاز دارید که در یکی‌ از رشته‌های علوم پای دارای مدرک کارشناسی(لیسانس)باشید. به عبارت دیگر شما نمیتوانید بصورت یکبار و با داشتن مدرک دبیرستان وارد این تست شوید، اما چنانچه دانشجوی رشتهٔ پزشکی‌ هستید انجام اینکار به راحتی‌ امکانپذیر است.
طول دورهٔ پزشکی‌ عمومی‌ در فیلپین چنانچه دارای مدرک کارشناسی باشید ۴ سال است که گاها برای دانشجویان انتقالی کوتاه تر نیز می شود.
در ۳ ساله اول شما جهت آشنایی با بیماریها و دستگاه‌های پزشکی ۱روز در هفته به بیمارستان میروید و در سال چهارم بطور کلی‌ وارد مرحلهٔ اینترنتی میشوید.
لازم به ذکر است که امکان تحصیل در تمام رشتهای تخصصی و فوق تخصصی موجود در جهان در فیلیپین وجود دارد که پزشکان عزیز می توانند جهت اقدام به ادامه تحصیل فیلیپین را انتخاب نمایند.

تحصیل در تمامی‌ مقاطع فقط به زبان انگلیسی می‌باشد

طول دورهٔ مقاطع مختلف و رشته ها‌:

طول دورهٔ پزشکی‌ عمومی‌ در فیلپین۸ سال است، چنانچه دارای مدرک کارشناسی باشید ۴ سال است. در۳ ساله اول شما جهت آشنایی با بیماریها و دستگاه‌های پزشکی ۱روز در هفته به بیمارستان می روید، درساله چهارم ‌ وارد مرحلهٔ انترنی می شوید.

طول دوره دندانپزشکی‌ در فیلیپین ۶ سال است که از ۳ دورهٔ دوساله تشکیل شده است. پس از گذراندن در دوساله بدون نیاز به هرگونه امتحان ورودی شما وارد مرحله بد می شوید. در دوساله اول شما با علوم پایه و مبانی بیولوژی و میکروبیولوژی اشنا می شوید. در دوساله دوم کم کم وارد مرحله کار عملی‌ و مریض مصنوعی میشوید و طریقه ساختن دندان مصنوعی و کار بر روی آن را همراه با کلیه مبانی تعمیم‌ی افته ‌اریک دندانپزشکی‌ می‌‌آموزید. و بالاخره در دوساله آخر شما وارد مرحله کلینیک میشوید کا با مریض واقعی سرو کار خواهید داشت . از مزایای خوب دندانپزشکی این است که طرح ندارد.

طول دورهٔ داروسازی ‌ در فیلیپین ۴ سال است. فقط دوره لیسانس ارائه می شود. دانشگاه های سنتوتوماس و CEU

طول رشته پرستاری در فیلیپین ۴ سال است. فقط دوره لیسانس ارائه می شود. از مزایای :کارخوب و زندگی در کانادا و امریکا

طول دورهٔ کارشناسی: مهندسی ۵ سال بقیه ۴ سال اگر پیش دانشگاهی گذرانده باشید یک سال کم می شود

طول دورهٔ کارشناسی ارشد: ۲ سال

 طول دورهٔ دکترا: ۳ سال

دانشگاههای  پزشکی، دندانپزشکی ، داروسازی و پرستاری فیلیپین:

رشته پزشکی

دانشگاه فیلیپین University of Philippine

دانشگاه سنتو توماس University of Santo Tomas

دانشگاه فارایسترن Far Eastern University

دانشگاه سترو اسکولار Centro Escolar University

دانشگاه ایست University of East

انستیتو پزشکی سیبو Cebu Institute of medicine

کالج پزشکی سیبو Cebu Doctor’s College

رشته دندانپزشکی

دانشگاه فیلیپین University of Philippine

دانشگاه فارایسترن Far Eastern University

دانشگاه سترو اسکولار Centro Escolar University

دانشگاه ایست University of East

دانشگاه مرکزی مانیل University Manila Central

دانشگاه بگیو University of Baguio

رشته داروسازی

دانشگاه سنتو توماس University of Santo Tomas

دانشگاه سترو اسکولار Centro Escolar University

دانشگاه مرکزی مانیل manila central university

نظام‌ آموزشی‌ و چگونگی‌ ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌ دانشگاههای‌ كشور فیلیپین:

‌‌تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی

‌تحصیلات‌ ابتدایی‌ در فیلیپین‌ پنج‌ سال‌ است‌ و طول‌ مدت‌ تحصیل‌ در دبیرستان‌ نیز پنج‌ سال‌ می‌باشد. دانش‌آموزان‌ پس‌ از ده‌ سال‌ موفق‌ به‌ اخذ دیپلم‌ دبیرستان‌High School Diploma  می‌گردند. البته‌ دانشجویان‌ دوره‌ كارشناسی‌ )لیسانس )در كشور فیلیپین‌ حدود ۱۸۰ تا ۲۲۰ واحد را باید بگذرانند كه‌ این‌ تفاوت‌ تعداد واحدها بستگی‌ به‌ رشته‌ دانشجو دارد.

تحصیلات‌ دانشگاهی

‌برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی‌ فیلیپین‌ داشتن‌ مدرك‌ دیپلم‌ متوسطه‌ High  School Diploma   الزامی‌ است. امتحانات‌ ورودی‌ خاصی‌ به‌ غیر از دانشگاه‌های‌ خوب‌ در اكثر مراكز آموزش‌ عالی‌ برگزار نمی‌شود. در كشور فیلیپین‌ عامل‌ تعیین‌ كننده‌ كیفیت‌ تحصیلات‌ دانشگاهی، قبولی‌  در امتحانات‌ بورد(Board Examination)   است‌ كه‌ سالی‌ دو بار برگزار می‌شود.

مقاطع‌ تحصیلی

‌‌: Bachelor . 1چهار تا پنج‌ سال‌ تحصیل‌ در دانشگاه‌های‌ معتبر بعد از دیپلم‌ متوسطه‌High  School Diploma  و گذراندن‌ حدود ۱۸۰ تا ۲۲۰ واحد سیمستری.

‌‌: Master . 2دو سال‌ تحصیل‌ بصورت‌ آموزشی‌ و تحقیقاتی‌ در رشته‌های‌ مختلف‌ به‌ شرط‌ ورود    Bachelor  از دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی‌ معتبر.

‌‌: Ph.D . 3حداقل سه سال‌ تحصیل‌ و تحقیق‌ كه‌ در پایان‌ این‌ دوره‌ دانشجو از پایان‌ نامه‌ خود دفاع‌ می‌نماید.

‌معرفی‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالی‌ فیلیپین

‌‌الف)مراكز آموزش‌ عالی‌ فیلیپین‌ گروه‌ یك‌ معتبر برای‌ كلیه‌ مقاطع‌ تحصیلی‌

۱-Ateneo De Davao University, Davao City

۲- Ateneo De Manila University, Quezon City

۳- Ateneo De Naga, Naga City

۴- Central Philippine University, Hoili City

۵- College of the Hoky Spirit of Manila, Manila

۶- De La Salle University, Manila

۷- International Rice Research Institute (IRRI)

۸- Mapua Institute of Technology (MIT), Manila

۹- Miriani College Foundation, Quezon City

۱۰- Philippine Normal University

۱۱- Silliman University, Dumaguete City

۱۲- St. Louis University, Baguio City

۱۳- St. Paul University Manila

۱۴- St Scholasticas College, Manila

۱۵- University of the Philippines, Quezon City

۱۶- University of the Philippines – Los Banos College, Laguna

۱۷- University of the Philippines – Manila

۱۸- University of San Carlos

۱۹- University of San Jose – Recoletos, Cebu City

۲۰- University of Santo Tomas, Manila