آخرین خبرها

فرهنگ مردم فیلیپین:

فرهنگ مردم فیلیپین،نژاد،زبان،ادیان،

فیلیپین که به طور رسمی جمهوری فیلیپین خوانده می شود .

این کشور به عنوان دوازدهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود، دو سوم این جمعیت در جزایر لوزان در شمال فیلیپین زندگی می کنند.

مانیل پایتخت این کشور یازدهمین پایتخت پرجمعیت دنیا محسوب می شود.

سیستم آموزشی در کشور فیلیپین بسیار کارامد و مفید ارزیابی میشود  و مبنی بر برنامه آموزشی  ایالت متحده آمریکا میباشد.آمار با سوادی ۹۶% است که یکی از قویترینها در آسیا لحاظ میشود  و زنان و مردان در آن سهمی نسبتا یکسان دارند.

جمعیت کثیری از مردم فیلیپین متعلق به نژاد  مالای   میباشند  که به آنها فیلیپینز میگویند . ۳ اقلیت عمده خارجیان ساکن ، عبارتند از   چینی تبارها  ،  آمریکاییها  و مردمان آسیای جنوبی .  مابقی خارجی تبارها ، شاملند از گروه های کوچک   اسپانیایی ها  ،   دیگر اروپاییها  ،   اعراب  ،  اندونزیایی ها  ،  کره ای ها ،   ژاپنی ها  و دیگر آسیاییها .

مستیزوهای فیلیپینی  و یا دورگه ها ، مخلوطی از نژاد فیلیپینی و دیگر نژادها از اقلیتی بسیار کوچک اما پر اهمیت از لحاظ اقتصادی و سیاسی به شمار میروند. طبق مطالعات اخیر بخش ژنتیک دانشگاه استانفرد آمریکا ، حدود ۴%  از جمعیت  را همین دورگه ها تشکیل میدهند.

با توجه به حقایق تاریخی ،  این گوناگونی نژادی ، فیلیپین را از دیگر کشورهای آسیایی متمایز میسازد

زبان مردم در فیلیپین:

فیلیپینی زبان رسمی مردم فیلیپین است.

علیرغم زبان ملی در فیلیپین فقط حدود ۵۵% از مردم فیلیپین با این زبان صحبت می کنند.علاوه بر زبان فیلیپینی حدود ۱۱۱ زبان و گویش بومی در فیلیپین زندگی می کنند.

زبان انگلیسی به طور کلی برای اهداف آموزشی،درسی،تجاری،دولتی استفاده می شود.

بعد از آمریکا و انگلستان به عنوان سومین کشور انگلیسی زبان در دنیا شناخته شده است.

 

   ادیان:

بیش از ۸۰%  جمعیت کشور را مسیحیان رومن کاتولیک شکل میدهند ، ۵%  را مسلمانان ، متمرکز در  جزایر میندانائو و سولو واقع در جنوب  و۴%  را مسیحیان پروتستان تشکیل داده اند. دیگر ادیان نیز بصورت پراکنده یافت میشود.

در واقع فیلیپین سومین کشور رومن کاتولیک  و  چهلمین کشور مسلمان  دنیا به شمار میاید. حضور دین اسلام در کشور فیلیپین بسیار پیشتر از مسیحیت بوده است .با هجوم  ارتش اسپانیا و تحت سلطه درآوردن این کشور توسط آنان ، به سرعت ساخت کلیساها و ترویج مسیحیت همراه با  اعمال زور نیروهای اسپانیایی آغاز شد و  تاثیر بسزایی در روند دینی کشور به جای گذارد.

حدود ۱۷۰ نوع زبان و گویش در این مجمع الجزایر به کار میرود  و  طبق آخرین تغییرات در قانون اساسی در سال ۱۹۸۷ میلادی ، دو زبان   تاگالوگ ( فیلیپینو )  و انگلیسی  زبانهای رسمی کشور میباشند.

بیش از ۳۰۰ سال سلطه اسپانیایی ها بر کشور فیلیپین همگام با دیگر تاثیرات ، اثرات گسترده ای نیز بر زبان تاگالوگ بر جای گذاشته . بطوریکه لغات بسیاری از زبان اسپانیول ( اسپانیایی ) در زبان تاگالوگ  بصورت  روزمره  استفاده میشود.

بنیاد فرهنگ فیلیپینی تاثیرات ابتدایی خود را از سنتهای متداول اقوام  و گروه های بومی مناطق گوناگون بر گرفته است شامل     تاگالگ ها  ،  ایلوکانوها  ،  ویسایان ها  ، بیکولانو ها

اگرچه تاثیر عمیق فرهنگ های چینی،اسپانیایی،آمریکایی به وضوح مملوس است.

اثرات فرهنگ چینی بر مردم فیلیپین:

تاثیرات چینی ها در فرهنگ فیلیپین  بطور آشکار در روش آشپزی  و خوراک دیده میشود . رواج استفاده از انواع   نودل ها  که  بومیها  مامی  مینامندش  و همچنین خوراکهای گوشتی شبه چینی ، خود دلیلی مستند به حساب میاید.

اقتباس های زبانی  و به ندرت استفاده از نامها و القاب چینی در فیلیپین از دیگر تاثیرات فرهنگ چینی ها بشمار میاید.

اثرات فرهنگ اسپانیایی بر مردم فیلیپین:

تاثیرات اسپانیایی ها در فرهنگ فیلیپین بطور عمده برگرفته است از  فرهنگ کشورهای مکزیک و اسپانیا  که نتیجه بیش از ۳۰۰ سال حکومت استعماری بر فیلیپین  است . این تاثیرات فرهنگ اسپانیایی ها  ، بوضوح در قالب  آداب و رسوم اجتماعی   و  در جشنواره ها و فستیوالهای مذهبی  مشاهده میشود .

هر ساله فیلیپینی ها  در اقسا نقاط کشور با برگزاری جشنهای مذهبی متعدد  که  به آن   باریو فیستا  میگویند ، قصد در حفظ و نگاهداری تقدس  شهرها ، روستاها و حوزه های وابسته دارند .

مراسم  و جشنهای مذهبی یادشده با هماهنگی  و همکاری کلیساها برگزار میشود که اکثرا خیابانی  و بصورت نمایشهای با شکوه  همراه  با آتش بازی و پایکوبی  و مسابقات رقص ، زیبایی و مد  و مسابقات جنگ خروسها میباشد.

واضحترین میراث  اسپانیایی ها   را میتوان شیوع  و رواج وسیع نامهای خانوادگی  اسپانیایی بین این مردم دانست که این ویژگی نیز ، فیلیپینی ها را از دیگر  مردم آسیا جدا ساخته است.

اثرات فرهنگ آمریکایی بر مردم فیلیپین:

تاثیر فرهنگ آمریکایی ها در فیلیپین  اخیرا حاصل شده  که شاید تنها کمی بیشتر از یک قرن باشد

گسترش  استفاده  عموم  از زبان انگلیسی  ، بزرگترین میراث آنان برای مردم فیلیپین است . محبوبترین ورزش نیز در فیلیپین  بسکتبال  میباشد که اکثریت ،  آنرا  ورزش ملی فیلیپین  میدانند.

همچنین تقلید گسترده  از دیگر آداب آمریکایی ها بخصوص در نسل جوان فیلیپین ، انفقادات فراوانی را بهمراه داشته . بگونه ای که  منتقدین زیادی آن را  معضل فرهنگی  نامیده اند . بطور مثال   بروزرسانی آرشیوهای موسیقی مطابق با آخرین موسیقی های آمریکایی  ، رقصهای آمریکایی ، تماشای فیلمهای آمریکایی   وپرستش بازیگران وخوانندگان  زن و مرد آمریکایی.

هراجتماعي داراي تاريخ ، اعتقادات ، زبان ، ادبيات ، هنر وديگر ويژگي هاي مختص به خود است كه تمامي اين خصوصيات جامعه مورد نظر را  ازجوامع ديگر متمايز ساخته و معرف شناسنامه فرهنگي فیلیپین است.

فيليپين يكي از كشورهاي جنوب شرق آسيااست كه به عنوان مرواريد شرق در مجاورت كشورهايي چون اندونزي ، مالزي ،‌تايلند ، هنگ كنگ ، سنگاپور ، برونئي ، ويتنام ، لائوس ، كامبوج ، ميانمار ، تايوان و چين قرار دارد و اگر كشور چين را از منطقه حذف كنيم جمعيت كشورهاي جنوب شرق آسيا به ۵۰۰ ميليون نفر مي رسد كه نژاد ملايوــ پولينزي نيمي از سكنه اين منطقه را شامل مي شود كه اكثراً در (اندونزي ، مالزي و فيليپين ) اقامت دارند.

نژادهاي سينو ــ تبتي در ( ميانمار ، تايلند ، ويتنام و لائوس ) و مون ــ خمر ( در هند و چين به ويژه كامبوج ) از ديگر نژادهاي اين منطقه است.

 از مذاهب رايج در منطقه مي توان به اسلام در (‌اندونزي ، مالزي ،‌برونئي دارالسلام و قسمت قابل ملاحظه اي از فيلي پين و تايلند ) ، بودايي ( در ميانمار ، تايلند ، لائوس ، كامبوج و ويتنام ) و مسيحيت در فيليپين اشاره كرد.

از ويژگي هاي بارز اين منطقه تنوع قومي ، فرهنگي ، زباني و ديني و سيستم هاي متفاوت است.

فيليپين تنها كشور مسيحي منطقه ، با جمعيت ۸۰ ميليوني و نرخ رشد ۳/۲ درصد ، هويتي خاص درمنطقه دارد.

ملايوها ، ساكنان ابتدايي مجمع الجزاير فيليپين هستند كه در ۷۱۰۷ جزيره كوچك و بزرگ در مساحتي قريب ۰۰۰/۳۰۰ كيلومترمربع ، يعني كمتر از يك پنجم خاك كشورمان ( ايران ) زندگي مي كنند. آنها پنج تا شش هزار سال قبل ، از سرزمين اصلي جنوب شرق آسيا يعني جزاير مختلف ( مالايا ) كه امروز بخشي از آن (اندونزي ،‌برونئي و مالز ي ) است به سرزمين فورموسا (Formosa) كه بعداً توسط لگاسپي به نام پادشاه وقت اسپانيا به فيليپين يعني ( سرزمين متعلق به فيليپ دوم )‌مشهور شد. كوچ نمودند گفتني است قبل از آنان ،‌نخستين مردمان فيليپين به ( نگروتيوها) معروف بودند. اينان مردماني كوتاه قد بودندكه قامتشان بـــــه زحمت به يك مترونيم ميرسيد و از اين رو نام (پيگمه Pygmies )  به آنان داده شد . هنوز اين پيگمه ها ي سيه چرده در جزاير مختلف فيـــلي پين در داخل جنگل ها زندگي مي كنند وامور خود را با شكار مي گذرانند .

مجسمه هاي بسياري از اين مردمان ، امروزه بصورت صنايع دستي در فيلي پين به فروش مي رسد. البته مالايي ها از پيگمه ها بلندتر بوده و موهايشان صاف تر و داراي چشمان بيضوي ترند.

همان گونه كه اولين گروه هاي مالايايي ، نگروتيوها را به داخل جزاير فيليپين فرار دادند ،  خود نيز توسط گروههاي جديدي كه پيوسته به سواحل مي رسيدند به درون جزيره رانده مي شدند و به عنوان قبايل كوهستاني ا زجمله ، ايگوروت ها Igorots  ، بونتوك ها Bontocs وايفوگا ئوها   FUGAOS   Iشهرت يافتند. و بعد از آنها گروههاي بعدي يعني ( مالايي هاي مهاجر ) نيز قبايل كوهستاني رابه عقب رانده و در عمق جزاير قرار گرفتند كه پيشرفته ترين اين گروه ها (تاگالوك ها ) بودند. گفته مي شود كه مالايي ها از پيگمه ها به لحاظ فرهنگ وتمدن پيشرفته تر بودند و بااستقرار در اين جزاير به ماهيگيري و كشاورزي و  ساخت كوره هاي آهنگري و ظروف سفالي و بافتن پارچه و رام كردن حيوانات پرداختند و بتدريج مهاجران جديدي  كه داراي تمدن بيشتري بوده و خط و كتابت نيز مي دانستند از مالزي و اندونزي فعلي به فيليپين راه يافتند.

 امروز تاگاالوگ ها ،‌اصيل ترين نمايندگان مردم فيليپين محسوب مي شوند و بيشتر امور فيليپين نيز تحت نظارت آنان حل وفصل مي شود و قسمت اعظم ادبيات فيليپين نيز به لهجه ي آنان به نگارش در آمده است .

ازقرون ۱۳ تا ۱۶ ميلادي دسته دسته مهاجران مسلمان مالزي از طرف جنوب وارد فيلي پين شده و در جزاير ميندانائو مستقر شده اند كه مسلمانان امروز فيليپين نيز از نسل همين مهاجران هستند.