آخرین خبرها

مانیل

مانیل پایتخت کشور فیلیپین است

مانیل در ساحل شرقی خلیج مانیل و در مصب رودخانه پاسیگ واقع شده است. این شهر یکی از شانزده شهرستان ناحیه مترو مانیل است. مانیل با جمعیتی برابر ۱٫۶۶۰٫۷۱۴ دومین شهر پرجمعیت فیلیپین و از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است.مانیل در زبان بومی به صورت تحت‌اللفظی به معنای وجود نیلاد است. نیلاد، بوته یا درختچهٔ گلدار ستاره شکلی‌است که به وفور در رودخانهٔ پاسیگ و خلیج مانیل رشد می‌کند.

مانیل شهری مملو از گروه‌های متنوع قومی و نژادی چینی، اسپانیایی٬ آمریکایی، ژاپنی، مالایی و هندی است که تاثیرش را می‌توان در فرهنگ و مد و آشپزی و مذهب شانزده منطقهٔ تشکیل دهندهٔ شهر به آشکاری مشاهده نمود.

مانیل، شهر هزار چهره

کشور فیلیپین، ترکیبی عجیب از سنت و مدرنیته است و پایتخت آن، مانیل، پایتخت، دروازه ای است به آسیای جنوب شرقی.

در مانیل روزی نیست که آسمانخراشی جدید سر به فلک نکشد. سرعت گسترش فضای شهری در مانیل زبانزد است. دومنیک گالیسیا که معمار است و در مانیل کار می کند، از سرعت چشمگیر ساخت و ساز در این شهر می گوید: «دورنمای مانیل مرتب در حال تغییر است. مانیل یک کلان شهر واقعی است. مرکز قدیمی شهر در دلتای رودخانه «پاسیگ» و خیلج مانیل قرار دارد. در واقع، شهر از آنجا شروع شده و به سمت شمال و جنوب گسترش یافته است.سالانه موج عظیمی از روستایان فیلیپینی به سمت مانیل سرازیر می شوند تا بخت خود را در پایتخت آزمایش کنند. ساکنان مانیل اکثرا جوان هستند. براساس آمار رسمی، میانگین سنی آن ها ۲۳ سال است.