آخرین خبرها

فیلیپین

فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در شرق کشور ویتنام، قرارگرفته‌است.

فیلیپین از سدهِ ۱۷ تا ۲۰ مستعمره اسپانیا و در نیمه اول سده بیستم مستعمره آمریکا بود. این کشور در سال ۱۳۲۵ش ـ ۱۹۴۶م از آمریکا استقلال یافته و روز ملی آن دوازدهم ژوئن است.

نامگذاری :

فیلیپین از سال ۱۵۲۱ تا ۱۸۹۸ مستعمره کشور اسپانیا بود و نام این کشور نیز از نام پادشاه اسپانیا فیلیپ دوم گرفته شده‌است.

تاریخ:

فیلیپین در سال‌های پیش از میلاد یکی از مراکز بازرگانی در منطقه جنوب شرقی آسیا بود. نخستین اروپاییانی که به این جزایر آمدند، همراهان فردیناند ماژلان کاشف معروف بودند که در سال ۹۰۰ش ـ ۱۵۲۱م به همراه او این جزیره را کشف کرده و پای به این سرزمین نهادند.

در جنگ بین آمریکا و اسپانیا مستعمره آمریکا گشت و سپس در جنگ جهانی دوم به تصرف ژاپن درآمد و در سال ۱۹۴۶ در حالی که مانیل ویرانه‌ای بیش نبود، حکومت جمهوری در این کشور بوجود آمد. حضور پرقدرت آمریکا تاثیری عمیق بر جامعه فیلیپین نهاده‌است به طوری که این جامعه هم اکنون تلفیقی از فرهنگ آسیایی و کاتولیک اسپانیایی و سرمایه‌داری آمریکایی است.

استعمار اروپایی در فیلیپین:

در سده ۱۵ میلادی کمبود فلفل در اروپا به یک مشکل بدل شد و فقط پادشاهی ونیز می‌توانست آن را از طریق مدیترانه وارد کند. پس اسپانیا و پرتغال برای دستیابی به منبع فلفل در هند به راه افتادند. برای جلوگیری از جنگ بین دو کشور کاتولیک کلیسا زمین را به دو قسمت تقسیم کرد که هرچه اسپانیا پیدا کرد در سمت غرب متعلق به پادشاهی اسپانیا و از سمت شرق هر سرزمینی که پیدا شد متعلق به پرتغال است. تصور نادرست پرتغالی‌ها از زمین باعث شد زمانی زیادی وقت صرف شود تا بتوانند دریابند پایین قاره آفریقا ادامه دارد ولی اسپانیا به گرد بودن زمین معتقد بود و می‌گفت ما طی ۶ماه به هند دست پیدا می‌کنیم.

 

سیاست:

طبق قانون اساسی تازه تصویب شده فیلیپین نظام سیاسی این کشور جمهوری ریاستی است. رئیس جمهور و مجلس سنای ۲۴ نفره بر اساس رای مردم برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند. رییس جمهور ریاست قوه مجریه را بر عهده دارد که از ۱۹ وزارتخانه متشکل شده‌است.مجلس نمایندگان شامل دویست نماینده انتخابی با رای مردم و پنج نماینده انتصابی است که این پنج نماینده را رئیس جمهور از بین گروه‌های اقلیت انتخاب می‌نماید. همچنین تعیین اعضای کابینه نیز بر عهده رئیس جمهور و بدون تصویب مجلس است.قانون اساسی فیلیپین دوره ریاست جمهوری در این کشور را به یک دوره شش ساله محدود کرده‌است تا مانع تبدیل شدن یک فرد به دیکتاتوری مشابه ‘فردیناند مارکوس’ شود.اما بنیکنو آکینو رئیس جمهور فیلیپین مردادماه ۱۳۹۲ از تلاش برای تغییر قانون اساسی به منظور باقی ماندن در قدرت برای یک دوره شش ساله دیگر خبر داده بود، اما در سال ۱۳۹۳ این موضوع را رد کرد. وی در انتخابات سال ۲۰۱۰ برای یک دوره شش ساله به عنوان رئیس جمهور فیلیپین برگزیده شد و این دوره سال ۲۰۱۶ پایان می‌یابد و دیگر قادر نیست نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. در فیلیپین رئیس جمهور و معاون وی به طور جداگانه در انتخابات به وسیله مردم برگزیده می‌شوند.

بنیگنو آکینو در سال ۲۰۱۰ با شعار ریشه‌کن کردن فساد توانست با تکیه بر ریشه خانواگی خود رئیس جمهور این کشور شود. بنیگنو آکینو فرزند ‘کرازون آکینو’ است که از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۲ رئیس جمهور فیلیپین بود. کرازون آکینو نخستین رییس جمهوری زن در تاریخ قاره آسیا و کشور فیلیپین بود. کرازون آکینو شهرت خود را از همسرش سناتور ‘بنینو آکینو’ به دست آورد. بنیگنوآکینو از سناتورهای مخالف فردیناند مارکوس بود که در سال ۱۹۸۳ به قصد شرکت در انتخابات به فیلیپین بازگشت اما در فرودگاه مانیل توسط ماموران مارکوس کشته شد.

 

جغرافیا:

این کشور از ناحیهٔ شمال غربی با تایوان و چین، از ناحیه شمال شرقی با ژاپن, از جنوب با اندونزی از جنوب غربی با مالزی، تایلند و سنگاپور همسایه است و شرق آن را دریای فیلیپین و غرب آن را دریای چین جنوبی فرا گرفته‌است.

 

آب و هوای فیلیپین گرمسیری دریایی با رطوبت زیاد است و در طول سال همواره با طوفان و باران‌های موسمی روبرو هستند و به خاطره همین باران‌های سیل آسا تقریباً ۷۰٪ این جزایر را جنگل‌های سرسبز استوایی فرا گرفته‌است. دمای هوا بین ۲۰ تا ۴۰ درجه متغیر است و رطوبت نیز از ۳۶٪ تا ۹۰٪ هم می‌رسد. وقوع زمین‌لرزه در این جزایر پدیده‌ای معمولی به شمار می‌آید.

مهمترین قلل آتشفشان فیلیپین قله مایون و پیناتابو در جزیره لوزون و قله آپو در جزیره میندانائو و قله کان لائون در جزیره نگروس است که گاهی فعال شدن این قلل باعث خسارات مالی و جانی زیادی برای ساکنان اطراف آنها گردیده‌است. همچنین فعال شدن آتشفشان پیناتابو در جنوب جزیره لوزون در سال ۱۹۹۰ علاوه بر خساراتی که برای مردم داشت، پایگاه‌های نظامی آمریکا در فیلیپین را نیز تخریب نمود و در نهایت منجر به جمع‌آوری این پایگاه‌ها شد.

 

مانیل:

مانیل پایتخت کشور فیلیپین در طی سال‌های گذشته پیشرفت زیادی داشته‌است. این شهر حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و هنوز یکی از ارزانترین شهرهای دنیاست. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر در دهانه رود بزرگ پاسیگ قرار دارد که در شرق آن خلیج مانیل و در غرب آن ناحیه لوزون قرار گرفته‌است. این شهر در ۹۵۰ کیلومتری جنوب شرقی هنگ کنگ ودر ۲۴۰۰ کیلومتری شمال شرقی سنگاپور است.رودخانه پاسیگ از میان مانیل عبور می‌کند و تقریباً تمام شهر به آن دسترسی دارند.

 

اقتصاد:

تقریباً نیمی از نیروی کار موجود در فیلیپین در بخش کشاورزی مشغول هستند که محصول عمده این بخش برنج می‌باشد. الوار و چوب نیز از دیگر محصولات این بخش هستند که باعث بوجود آمدن مشکلاتی در بخش جنگلداری شده‌است. از صنایع بزرگ دیگر می‌توان به صنعت نساجی، مواد غذایی، دارو سازی، تاسیسات برق و صنایع دستی اشاره کرد. بخش گردشگری هم نقش مهمی در رونق اقتصاد فیلیپین دارد.

 

معادن:

مقدار ذخایر معدنی فیلیپین با وجود وسعت کم این کشور بسیار قابل ملاحظه‌است. در فیلیپین منابع کانی‌های فلزی سرشاری در این کشور وجود دارد، به طوری که با توجه به تولیدات قبلی و ذخایر اثبات شده در طلا رتبه دوم در جهان و در مس رتبه سوم را به خود اختصاص داده‌است.

كشور فيليپين:

مجمع‌الجزاير فيليپين به عنوان مرواريد شرق در جنوب شرقي آسيا قرار دارد،‌ اين كشور ، از ۷۱۰۷ جزيره كوچك و بزرگ تشكيل شده است، بسياري از جزاير آن به علت كوچكي با جزر و مد دريا پديدار و ناپديد مي‌شوند. مساحت‌ اين كشور بدون احتساب درياها حدود ۰۰۰ر۳۰۰ كيلومتر مربع است. يعني كمتر از يك پنجم خاك‌ايران . بيش از نيمي ‌‌از خاك آن را جنگل فرا گرفته است (۸۸۳ر۱۵۸ كيلومتر مربع).‌ اين كشور از ناحيه‌ي شمال با تايوان ، از جنوب با اندونزي از جنوب غربي با مالزي ، تايلند و سنگاپور همسايه است و شرق و غرب آن را درياي فيليپين و درياي جنوبي چين فرا گرفته است.مجمع‌الجزاير فيليپين از سه جزيره بزرگ ، در شمال بنام لوزون با مساحت ۶۸۸ر۱۰۴ كيلومترمربع در مركز بنام ويساياس با مساحت حدود ۵۶۶۰۶ كيلومتر مربع و در جنوب به نام ميندانائو با مساحت ۹۴۶۳۰ كيلومتر مربع تشكيل شده است.‌ اين جزاير در مجموع ۱۴ منطقه را در خود جاي داده است.

جزاير مهم فيليپين عبارتند از: جزيره سامار (با مساحت ۱۳۰۸۰ كيلومتر مربع) ، جزيره نگروس (با مساحت ۱۲۷۰۵ كيلومتر مربع)، جزيره پالاوان (با مساحت ۱۱۷۸۵ كيلومتر مربع)، جزيره پاناي (با مساحت ۱۱۵۱۵ كيلومتر مربع)، جزيره ميندورو (با مساحت۹۷۳۵ كيلومتر مربع) جزيره ليته (با مساحت ۷۲۱۴ كيلومتر مربع) ، جزيره سيبو (با مساحت ۴۴۲۲ كيلومتر مربع) ، جزيره بوهول (با مساحت ۳۶۸۵ كيلومتر مربع) و جزيره ماسبات (با مساحت ۳۲۶۹ كيلومتر مربع). گفتني است كه سواحل شرقي ميندانائو و ويساياس از عميق ترين نقاط جهان محسوب مي‌شود. اكنون مجمع‌الجزاير فيليپين داراي ۷۹ استان و ۱۱۳ شهر بزرگ است و پايتخت آن شهر مانيل در جزيره بزرگ لوزون قرار دارد.

درياها ، رودخانه ها، درياچه ها :

كشور فيليپين بطور كلي در محاصره آبهاي اقيانوس آرام و درياي جنوب چين قرار دارد، وسيع‌ترين درياچه‌هاي آن عبارتند از،: لاگونا در غرب جزيره لوزون و تاآل در مركز آن دو درياچه لانائو و سورياگو نيز در جزيره ميندانائو است.

بزرگترين رودهاي‌ اين كشور شامل كاگايان و پاكساهان در جزيره‌هاي لوزون و رودهاي پالانگي و آگوسان در جزيره ميندانائو جريان دارد.

 

جغرافياي سياسي :

موقعيت جغرافيايي مجمع‌الجزاير فيليپين به نحوي است كه در مسير ارتباط دريايي بين آمريكا – آسيا و اروپا قرار گرفته است و يكي از پايگاه‌هاي مهم آمريكا براي دستيابي به كشورهاي منطقه از قبيل ژاپن ، چين ، تايوان ، هنگ كنك ، تايلند ، مالزي ، سنگاپور،‌اندونزي ، استراليا ، نيوزيلند است. روزانه كشتي‌هاي فراواني از آب‌هاي فيليپين عبور مي‌كنند و به خاطر همين است كه‌ اين كشور هميشه مورد توجه قدرت‌هاي بزرگ بوده است و در معادلات سياسي بين‌المللي نقش حساسي‌ايفا مي‌كند.
 

کشور فیلیپین

 
از سه جزیره اصلی و تعدادی جزیره کوچک تشکیل شده که شامل : ۱ – لوزون و جزایر مجاورش، ۲ – سولوس، ۳ – میندانایو و ویسایاس، می باشد. این مجمع الجزایر در تمام طول سال، همواره با توفان مواجه بوده، و بر اثر بارش بارانهای موسمی بیش از ۴۰درصد مساحت آن را، جنگلهای استوایی پوشانده اند. اقتصاد کشور بر پایه کشاورزی قرار گرفته، که از محصولات مهم آن برنج، می باشد. صادرات عمده فیلیپین شامل: منسوجات – میوه- کالاهای الکترونیکی – نیشکر و نارگیل می شود.
فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در شرق کشور ویتنام قرارگرفته است. فیلیپین در قرن نوزدهم مستعمره اسپانیا و در نیمه اول قرن بیستم مستعمره آمریکا بوده است. حاکمیت اسپانیا بر فیلیپین باعث شد که ۹۰٪ مردم این کشور مسیحی و کاتولیک شوند و با مهاجرت گروه‌های مختلف مردم اسپانیائی زبان از اروپا و آمریکای جنوبی فرهنگ این کشور شباهت زیادی با کشورهای لاتین پیدا کرده و زبان های محلی آنان نیز تحت تأثیر کلمات اسپانیایی قرار گیرد.
 
 
رودخانه و کوهها:
کوه آپو بلندترین کوه فیلیپین رودهای بزرگ:
۱-کاگایان
۲-پامیانیا
۳-آبرا
۴-آگوسان
۵-ماگات
۶-لائوآنگ
۷-آنیو
 
 
ایرانیان در فیلیپین:
در حدود ۳۰۰۰ نفر ایرانی در فیلیپین زندگی می‌کنند.علت اصلی مهاجرت به این کشور از طرف ایرانیان تحصیل بوده است.کلا حدود ۲۰۰۰نفر دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول تحصیل می‌باشند که اکثرا در رشته دندان پزشکی تحصیل می‌کنند و در کل ۳۵٪ دانشجویان دختر می‌باشند.حدود ۵۰۰ نفر نیز دارای همسرانی فیلیپینی هستند و همچنین ۲۵۰ نفر نیز این کشور را به عنوان محل زندگی انتخاب نموده اند و مقیم این کشور هستند که از این تعداد ۲۵ نفر از ایرانیان ثروتمند هستند که در زمره بازرگانان عمده فرش و لوازم الکتریکی و مصالح ساختمانی می‌باشند.۵۰ نفر از ایرانیان نیز وضع مالی مناسبی دارند که اینان بیشتر به کار خرید و فروش و تاکسی داری و رستوران مشغول هستند.
 
 
 
اطلاعات کلی درباره فیلیپین:

جغرافياي طبيعي:

مجمع‌الجزاير فيليپين به عنوان مرواريد شرق در جنوب شرقي آسيا قرار دارد،‌ اين كشور ، از ۷۱۰۷ جزيره كوچك و بزرگ تشكيل شده است، بسياري از جزاير آن به علت كوچكي با جزر و مد دريا پديدار و ناپديد مي‌شوند. مساحت‌ اين كشور بدون احتساب درياها حدود ۰۰۰ر۳۰۰ كيلومتر مربع است. يعني كمتر از يك پنجم خاك‌ايران . بيش از نيمي ‌‌از خاك آن را جنگل فرا گرفته است (۸۸۳ر۱۵۸ كيلومتر مربع).‌ اين كشور از ناحيه‌ي شمال با تايوان ، از جنوب با اندونزي از جنوب غربي با مالزي ، تايلند و سنگاپور همسايه است و شرق و غرب آن را درياي فيليپين و درياي جنوبي چين فرا گرفته است.

جزاير مهم فيليپين عبارتند از: جزيره سامار (با مساحت ۱۳۰۸۰ كيلومتر مربع) ، جزيره نگروس (با مساحت ۱۲۷۰۵ كيلومتر مربع)، جزيره پالاوان (با مساحت ۱۱۷۸۵ كيلومتر مربع)، جزيره پاناي (با مساحت ۱۱۵۱۵ كيلومتر مربع)، جزيره ميندورو (با مساحت۹۷۳۵ كيلومتر مربع) جزيره ليته (با مساحت ۷۲۱۴ كيلومتر مربع) ، جزيره سيبو (با مساحت ۴۴۲۲ كيلومتر مربع) ، جزيره بوهول (با مساحت ۳۶۸۵ كيلومتر مربع) و جزيره ماسبات (با مساحت ۳۲۶۹ كيلومتر مربع). گفتني است كه سواحل شرقي ميندانائو و ويساياس از عميق ترين نقاط جهان محسوب مي‌شود. اكنون مجمع‌الجزاير فيليپين داراي ۷۹ استان و ۱۱۳ شهر بزرگ است و پايتخت آن شهر مانيل در جزيره بزرگ لوزون قرار دارد.

 

مجمع‌الجزاير فيليپين در نزديكي خط استوا واقع شده و آب و هواي آن گرم و مرطوب بوده و مانند ساير كشورهاي منطقه ، داراي دو بخش كم باران و پر باران و يك بخش معتدل به شرح ذيل است:

بخش گرم و تقريباً خشك ، در ماه‌هاي مارس ، آوريل ، مي‌‌، ژوئن برابر با (اسفند ، فروردين ، ارديبهشت، خرداد)

بخش بارندگي در ماه‌هاي جولاي ، آگوست ، سپتامبر و اكتبر برابر با (تير ، مرداد ، شهريور، مهر)

بخش معتدل در ماه‌هاي نوامبر، دسامبر، ژانويه و فوريه برابر با (آبان ، آذر، دي ، بهمن)

گفتني است كه بخش باران در فيليپين گاهي با بادهاي سهمگين و يا طوفان‌هاي شديدي همراه است كه اغلب خسارات و تلفات فراواني به بار مي‌آورد.

 

تمامي ‌‌كوه‌هاي فيليپين پوشيده از درختان جنگلي است و بيش از پنجاه قله از‌ اين قلل، آتشفشاني هستند كه برخي از آنان فعال مي‌باشند. مهمترين قلل آتشفشان فيليپين قله مايون و پيناتابو در جزيره لوزون و قله آپو در جزيره ميندانائو و قله كان لائون در جزيره نگروس است كه گاهي فعال شدن‌ اين قلل باعث خسارات مالي و جاني زيادي براي ساكنان اطراف‌ آنها گرديده است. همچنين فعال شدن آتشفشان پيناتابو در جنوب جزيره لوزون در سال ۱۹۹۰ علاوه بر خساراتي كه براي مردم داشت ، پايگاه‌هاي نظامي ‌‌آمريكا در فيليپين را نيز تخريب نمود و در نهايت منجر به جمع‌آوري‌ اين پايگاه‌ها گرد

 

بنادر مهم فيليپين عبارتند از : بندر مانيل كه از مهمترين بنادر‌ اين كشور است. بندر سوبيك، بندر سبو، بندر‌ايلوايلو ، بندر كاگايان دئورو ، بندر داوائو ، بندر جنرال سانتوز، بندر‌ ايليگان و بندر زامبوانگا